10.1 C
Brno
Neděle, 2 dubna, 2023
DomůZdravíPřirozený císařský řez – zlatá střední cesta při porodu?

Přirozený císařský řez – zlatá střední cesta při porodu?

Date:

Nenechte si ujít

Čím nahradit nezdravé potraviny? Sáhněte po prospěšnějších variantách

U možností, jaké nám dnes nabízejí řetězce a obchody...

Zeptali jsme se stomatologa: Dásně na ústupu a jak o ně pečovat

Odhalené zubní krčky nejsou jen estetický defekt. Zachránit chrup...

Darování krve není jen pomoc jiným, přináší benefity i vám

Hlavní motivací dárců krve je pomoc jiným, ale sami...

Kam spějeme v době sedavé? Toto všechno nám hrozí

Lidí bez pohybu narůstá. Pokud chceme zdravou společnost, je...

Láká vás veganství? Na těchto sedm věcí byste měli myslet

I strava založená pouze na rostlinném původu může být...
- Komerční sdělení -časopis

Císařský řez je operace, která má velký zdravotní přínos a často zachraňuje životy. Existuje však také jeho jemná alternativa.

Když přijde řeč na porody, obvykle se debatuje pouze o dvou způsobech – přirozeném vaginálním porodu a císařském řezu. Málokdo však tuší, že existuje i něco mezi nimi.

Jde o takzvaný „přirozený“ císařský řez, při kterém lékaři klasicky rozřežou ženě břicho, vyberou hlavičku děťátka a dále jej nechají samo se pomalu prodrat ven, což může trvat i několik minut. Tato metoda je relativně nová a je na vzestupu především v zahraničí. Nazývá se také „gentle“, tedy jemná a má hned několik dalších charakteristických znaků.

Patří mezi ně zejména okamžitý kontakt dítěte a matky kůže na kůži, pozdější přerušení pupeční šňůry, povzbuzování k okamžitému kojení a žádná separace matky a novorozence, které jsou po běžném císařském řezu typické. Podstatná je také orientace na rodinné pouto.

Z obvyklého císařského řezu, který může mít nezanedbatelný negativní dopad na zdraví dítěte a matky, se tak stala jakási střední cesta pro ženy, které nemohou z jakékoli příčiny podstoupit vaginální porod a lékařský zásah do těla chtějí alespoň částečně eliminovat.

Bezpečný as výhodami
Už před měsíci obletěla svět videa, ve kterých se miminka rodí „přirozenou“ sekcí. Lékaři v nich v prvních vteřinách pomohou dostat děťátku na svět hlavičku a všechno ostatní se děje opravdu velmi jemně, šetrně a mnohem pomaleji. Cílem je co nejvíce napodobit přirozený porod.

Většinou tento zákrok podstupují matky, kterým jej nemusí provést v celkové, ale pouze spinální anestezii, tedy při něm nejsou uspané. Výhodou tak je, že se žena může přímo dívat, jak vypadá celý proces příchodu jejího dítěte na svět a následně si jej může ihned přiložit na hruď.

Výzkumů na téma jemného císařského řezu zatím není mnoho, ale alespoň tři na menších vzorcích naznačují jeho potenciál. Srovnávací studie zveřejněná v magazínu American Journal of Obstetrics and Gynecology na vzorku 714 porodů ukázala, že metoda „přirozeného“ císařského řezu je srovnatelně bezpečná jako klasický císařský řez.

Německá studie na vzorku 205 rodiček poukazuje na to, že nová metoda císařského řezu je pro matky výrazně lepší zkušenost a celá procedura je bezpečná pro matku i dítě. Vytváří také lepší podmínky pro kojení a časnou interakci rodičky a miminka.

Ze studie z magazínu Journal of American Board of Family Medicine na vzorku 144 porodů zase vyplývá, že tento způsob porodu umožňuje lepší bonding mezi matkou a dítětem a také lepší podmínky pro spuštění kojení, jelikož dochází k okamžitému kontaktu kůže na kůži. Studie však explicitně nezmiňuje praktiku pomalého vycházení miminka z matčina břicha.

Matky se mohou vyhnout pocitu selhání
Felicity Plaatová, jedna z předních britských anestezioložek, která se přirozeným císařským porodem zabývá už léta, tvrdí, že tato zkušenost dokáže být pro matky mnohem uspokojivější. Mnohé totiž mají pocit vlastního selhání, když musí podstoupit císařský řez a nemohou rodit přirozeně.

„Přirozený císařský řez tyto pocity zmírňuje tím, že roste příležitost k vytváření pouta mezi matkou a dítětem,“ říká odbornice z britské Asociace porodních anesteziologů.

Plaatová publikovala již v roce 2008 studii na toto téma a říká, že se kolem ní ihned zvedla kritika. Lékaři se obávali, že větší počty žen začnou vyžadovat císařské řezy.

Podle lékařky však ženy obvykle podstupují císařské řezy na základě medicínských doporučení a ne svévole, proto takové obavy nejsou namístě. Přirozený císařský řez má být spíše usnadněním a odstraněním některých problémů, které se sekcemi souvisí.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek