10.1 C
Brno
Neděle, 2 dubna, 2023
DomůZdravíČím nahradit nezdravé potraviny? Sáhněte po prospěšnějších variantách

Čím nahradit nezdravé potraviny? Sáhněte po prospěšnějších variantách

Date:

Nenechte si ujít

Zeptali jsme se stomatologa: Dásně na ústupu a jak o ně pečovat

Odhalené zubní krčky nejsou jen estetický defekt. Zachránit chrup...

Darování krve není jen pomoc jiným, přináší benefity i vám

Hlavní motivací dárců krve je pomoc jiným, ale sami...

Kam spějeme v době sedavé? Toto všechno nám hrozí

Lidí bez pohybu narůstá. Pokud chceme zdravou společnost, je...

Přirozený císařský řez – zlatá střední cesta při porodu?

Císařský řez je operace, která má velký zdravotní přínos...

Láká vás veganství? Na těchto sedm věcí byste měli myslet

I strava založená pouze na rostlinném původu může být...
- Komerční sdělení -časopis

U možností, jaké nám dnes nabízejí řetězce a obchody s bio a zdravými potravinami, má každý na výběr.

Říká se, že naše babičky se nezabývaly tím, zda má něco přívlastek bio, racio, gluten free nebo light, a přece se stravovaly dobře a zdravě. Pokud se však nebudeme řídit různými stravovacími trendy, které se mění ze sezóny na sezónu, zjistíme, že ani to není zcela pravda.

O mnoha nevýhodách klasických potravin a jejich dlouhodobém dopadu na lidské zdraví se moc nevědělo. Přestože se různé výzkumy související s životním stylem a stravováním zřejmě nikdy nezastaví a informací bude přibývat, to, co víme nyní, můžeme využít v náš prospěch. Stačí sáhnout po zdravějších alternativách a v přiměřené míře je zakomponovat do naší životosprávy.

Bílého cukru?
O jeho negativních účincích na zdraví se ví už dávno, nejzásadnějším problémem však je to, že ho máme ve stravě příliš mnoho. Je totiž skrytý i v potravinách, ve kterých bychom ho vůbec nečekali a konzumujeme jej v rafinované, tedy upravené formě. Pokud ho chcete v jídelníčku omezit a vyměnit za něco jiného, lékaři doporučují sáhnout například po stévii, kterou označují za ideální nízkokalorickou náhražku cukru. Obsahuje také velké množství vitamínů a minerálů. Dalšími alternativami jsou třtinová melasa, případně kokosový cukr.

Ovocných jogurtů?
Do běžných ovocných jogurtů výrobci přidávají tolik aditiv, že přívlastek „ovocný“ má velmi daleko od pravdy. Ovocná složka bývá často procentuálně poddimenzována, případně jsou takové jogurty vyrobeny pouze z aromat a barviv, nemluvě o dalších přidaných látkách. Nejlepší je proto pořídit si poctivý bílý jogurt a dochutit ho vlastním čerstvým ovocem.

Granoly a cereálních směsí?
Běžně kupované cereálie a křupavé zapečené müsli ve formě granoly jsou často plné cukrů. Müsli sice mohou mít renomé zdravé potraviny, mnohdy jsou však jen převlečenou sladkostí. Nejlepší volbou je tedy připravit si takovou snídani podle sebe a budete přesně vědět, co konzumujete. Použijte tedy ovesné vločky s ovocem, oříšky či strouhaným kokosem a doslaďte je trochou medu.

Bílé rýže?
Na světě údajně existuje až 40 tisíc odrůd této obilniny, ale pro mnohé má své nenahraditelné místo v kuchyni právě bílá rýže. Někdy se však vyplatí zkusit i něco nového a v tomto případě zdravějšího.

Výzkumy dokazují, že pokud bílou rýži nahradíte hnědou, dostaví se pozitivní efekt na organismus – sníží se riziko vzniku cukrovky, zvýší se ochrana před kardiovaskulárními chorobami a vysokým krevním tlakem a některé studie jí připisují také preventivní účinky před rakovinou. Pro vysoký podíl antioxidantů se podobnými vlastnostmi vyznačují také červená a černá rýže.

Těstovin?
Těstoviny rovná se mouka a to nejčastěji bílá. Pokud se jich neumíte vzdát, sáhněte raději po celozrnných a bezvaječných. Chcete-li vyzkoušet něco úplně jiného a nahradit těstoviny zdravější přírodní variantou, vyzkoušejte quinou. Bezlepková a výživná obilnina plná proteinů a vitamínů se označuje také jako zlato Inků. Je bohatá na mangan, hořčík, kyselinu listovou a další živiny a připravíte ji podobně jako rýži na různé způsoby.

Nápojů pro sportovce?
Pokud se věnujete náročnému cvičení, zřejmě znáte sportovní nápoje, které se označují také jako iontové či hypotonické. Obsahují minerály a hydratují během intenzivního sportovního výkonu. Často jsou však plné cukrů, aromat a barviv. Jejich zdravější přírodní alternativou je kokosová voda, ve které nechybí proteiny, vláknina, vitamíny, minerály, elektrolyty a aminokyseliny. Jedná se o přírodní izotonický nápoj, podporuje svalovou výkonnost a neobsahuje téměř žádné tuky.

Sušené ovoce z obchodu?
V jeho konzumaci je třeba dodržovat střídmost, přesto je však lepší, pokud si ovoce doma usušíte sami. Balené sušené ovoce totiž zvykne obsahovat síru a také problémová „éčka“. Jako konzervanty prodlužují jejich životnost, avšak mají také svá rizika. Ideálním řešením je tedy zainvestovat do vlastní sušičky.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek