Náročné chladné počasí nemusí být hrozbou pro dětský organismus.
Pohyb venku
Děti potřebují pro své zdraví každodenní, alespoň třicetiminutový pohyb na čerstvém vzduchu. V ideálním případě po obědě, případně po příchodu ze školy.
Je lepší přesunout pořizování domácích úkolů na pozdější čas, aby dítě mohlo být venku při denním světle. Přitom je samozřejmě důležité, aby bylo přiměřeně oblečeno.
Základem jsou teplé ponožky, zimní čepice, šála a rukavice. Oblečení by mělo být v ideálním případě z termomateriálu, který odvádí pot z těla a udržuje stabilní teplotu.
Nikdy neoblékejte děti příliš teplo, abyste jim nezpůsobili přehřátí. Hýbí se více než dospělí, takže se i rychleji zpotí. V zimě jim proto hrozí zdraví ohrožující kombinace vlhka a chladu, paradoxně, více v příliš teplém než přiměřeném oblečení.
Kromě toho příliš mnoho teplých vrstev oblečení může omezovat děti při pohybu, což je pro ně velmi nepříjemné.
Když se vrátíte domů, po večerním koupání a sprchování je třeba vždy vyfénovat vlasy. Kdyby zůstaly vlhké, přitahovaly by více viry a bakterie.
Ideální teplota
Dětský pokoj by měl mít přes den teplotu vzduchu od dvaceti do dvaadvaceti stupňů. V noci během spánku ještě o něco méně – přibližně osmnáct stupňů.
Nesmíme zapomínat na to, že v zimě se nejvíce bakterií a virů nachází v uzavřených, špatně vyvětraných místnostech.
Proto se nebojte otevírat okno, větrejte několikrát denně alespoň v desetiminutových intervalech. Pokud venku nemrzne, tak i déle. Pro kvalitu vzduchu je důležité, aby se v místnostech, kde se pohybují děti, vůbec nekouřilo.
Ochrana pokožky
Dětská pokožka může na zimu reagovat přecitlivěle, proto je třeba ji v tomto ročním období pečlivě chránit. Chlad omezuje její prokrvení a redukuje produkci mazu.
Proto je třeba natřít dětský obličej a rty mastným krémem, zvláště pokud máte v plánu jít na sáňky, lyže nebo brusle. Vhodné jsou krémy s obsahem panthenolu a přírodních olejů.
Jejich nevýhodou většinou je, že se špatně roztírají. Proto dříve, než je natřete dětem na obličej, je dobré je chvíli zahřát v dlaních.
Zdravá strava
Dítě by mělo jíst především chemicky nezpracované čerstvé potraviny, základem je dostatek ovoce a zeleniny. Denní strava by měla být rozdělena do tří hlavních a dvou menších jídel.
Svačina a oběd by měly také obsahovat plnohodnotné výživné potraviny. Výborně vám k tomuto účelu poslouží například krajíc celozrnného chleba s hummusem a zeleninovou oblohou, špaldové palačinky s ovocem, banánovo-mléčný koktejl nebo jogurt oslazený medem.
Večeře by se neměla podávat krátce před spaním, tehdy už může být dítě příliš unavené na to, aby ji snědlo. Sladké dezerty po hlavních chodech by měly mít také zdravý základ.
Můžete vyzkoušet čokoládový pudink s banánem nebo ovocný salát s tvarohem. Sladkosti by neměly být pro dítě odměnou a rozhodně by jich nemělo být v jídelním lístku mnoho.
Namísto bonbonů můžete nabídnout dětem kousky jablíčka nebo sladké mrkve, případně trochu sušeného ovoce. K pití je nejvhodnější čistá voda.
Nevhodné jsou jakékoli slazené nápoje, přeslazené džusy a vše, co má bublinky. Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy je třeba ředit vodou.
Pokud jde o mléko, dítě by z něj nemělo denně vypít více než 350 mililitrů. Přílišné dávky mléka mohou oslabit apetit na jiné jídlo. Červené maso některé děti odmítají, protože se jim těžko žvýká.
V takovém případě je lepší čerpat bílkoviny z bílého drůbežího a rybího masa. A není třeba zapomínat na to, že dítě by mělo jíst v klidném čistém prostředí s harmonickou atmosférou. Jen tak se mu podaří vypěstovat pozitivní vztah k jídlu.
Spánek a odpočinek
Dostatečně dlouhý spánek je pro dětské zdraví nezbytný. Během něho se tělo v noci regeneruje, především mozek. Když dítě dostatečně nespí, ohrožuje to jeho zdravý vývoj a zvyšuje náchylnost k různým infekcím.
Děti od jednoho do tří let potřebují od jedenácti do dvanácti hodin spánku denně, čtyř- až šestileté děti deset až jedenáct hodin.
S přibývajícím věkem se potřeba spánku pomalu snižuje. Dětské tělo potřebuje i během dne krátké relaxační pauzy, ať už formou krátkého odpoledního spánku, čtení pohádek nebo hraní s oblíbenými hračkami.
Dítě, které není dostatečně odpočaté, hůře snáší stres a je méně odolné vůči chorobám. Základem zdravého vývoje je klidná rodinná atmosféra.
Myslete na to pokaždé, když pocítíte potřebu zvýšit hlas nebo poznamenat něco negativního. Děti by měly být od našich démonů i více ušetřeny, nikdy bychom na ně neměli přenášet své nevyřešené problémy.
Kdy jít k lékaři?
Nemusíte chodit s každým nachlazením k dětskému lékaři. Má-li však dítě zvýšenou teplotu více než jeden den, je to nutné, stejně jako když se objeví nebezpečné příznaky, jako jsou průjem, zvracení, bolesti břicha nebo vyrážka.
Rady pro miminka
I nejmenší děti, jako novorozenci a kojenci, potřebují dostatek čerstvého vzduchu a světla pro svůj zdravý vývoj. Proto je důležité chodit s nimi iv zimním období na pravidelné procházky.
Mrholení nebo sněžení by nemělo být překážkou. S nejmenšími dětmi se nedoporučuje chodit ven, jen když jsou extrémní povětrnostní podmínky jako silný vítr, sněhová bouře nebo silný mráz pod osm stupňů mínus.
Děťátko je důležité do kočárku teplo obléct, ne však tak, aby mu hrozilo přehřátí. Ideálním oblečením do zimního počasí v našich zeměpisných šířkách jsou teplý pulovrík, dupačky, ponožky, čepice, rukavice a navrch zimní péřový overal s kapucí.
Pokud teploty klesnou hlouběji pod nulu, je vhodné použít místo deky teplý fusak, případně položit pod deku termoláhev, která zahřeje tělo děťátka.
Pokožka nejmenších dětí je velmi citlivá, proto by měla být chráněna dětským krémem určeným pro zimní období. O jeho výběru je dobré poradit se s pediatrem.
Přestože je dítě uvnitř, mělo by mít dostatečný přísun čerstvého vzduchu, být v dobře větraných místnostech s optimální vlhkostí, v ideálním případě padesát až sedmdesát procentní.
Abyste ji dosáhli, je dobré pomoci si zvlhčovači vzduchu. Kdyby totiž dítě pobývalo ve velmi suchém prostředí, hrozilo by mu vysychání sliznic i větší riziko infekcí.