10.1 C
Brno
Neděle, 2 dubna, 2023
DomůRady a NávodyKam spějeme v době sedavé? Toto všechno nám hrozí

Kam spějeme v době sedavé? Toto všechno nám hrozí

Date:

Nenechte si ujít

Čím nahradit nezdravé potraviny? Sáhněte po prospěšnějších variantách

U možností, jaké nám dnes nabízejí řetězce a obchody...

Zeptali jsme se stomatologa: Dásně na ústupu a jak o ně pečovat

Odhalené zubní krčky nejsou jen estetický defekt. Zachránit chrup...

Darování krve není jen pomoc jiným, přináší benefity i vám

Hlavní motivací dárců krve je pomoc jiným, ale sami...

Přirozený císařský řez – zlatá střední cesta při porodu?

Císařský řez je operace, která má velký zdravotní přínos...

Láká vás veganství? Na těchto sedm věcí byste měli myslet

I strava založená pouze na rostlinném původu může být...
- Komerční sdělení -časopis

Lidí bez pohybu narůstá. Pokud chceme zdravou společnost, je třeba sezení eliminovat.

Všichni víme, že ke zdravému životu nutně potřebujeme pohyb. Přesto se průměrná doba strávená sezením v moderní společnosti zvyšuje. Osm hodin denně v práci, často sedíc v nefyziologické poloze, dokáže napáchat na našem organismu škody.

Kromě toho posedáváme i doma, ve společnosti, v autě, a to nejednou dlouhou dobu. Přestože se může zdát, že tato poloha je pro naše tělo nenáročná a spíše oddechová, ve skutečnosti mu při nezdravém množství sezení přináší zátěž.

Na první pohled se týká zejména páteře, ale pravdou je, že současná „doba sedavá“ zasahuje i trávení a metabolismus, funkci srdce a plic, krevní tlak, hmotnost, funkci svalů a kostí a celkovou fyzickou kondici.

Vstávejte co nejčastěji
Takzvanou sitting desitjase (nemoc ze sezení) považují odborníci za novodobou epidemii. V první řadě je však třeba si uvědomit, že všechna rizika, která se se sedavým způsobem života spojují, nesnížíte tím, že strávíte pár hodin týdně ve fitness centru, případně jinou střídmou a nepravidelnou aktivitou.

Schopným řešením může podle vědců být časté přerušování sezení nějakým pohybem, a to byť jen na chvíli – postavit se, projít se, odskočit si někam. Čím vyšší je počet hodin bez pohybu, tím více stoupá riziko vzniku diabetu, kardiovaskulárních příhod jako například mrtvice či infarktu, vysokého cholesterolu, rakoviny i smrti. Na paměti byste tedy měli mít jedno – vstávejte a to co nejčastěji.

Řešení?
Několikahodinové nepřetržité sezení za počítačem ohrožuje i naše páteře a vyvolává ztuhlost a bolesti zejména šíjového svalstva. Chcete-li tyto dopady na záda omezit, měli byste si zvolit správnou polohu. Vhodná je taková, kdy máte stehna a bérce vzájemně v pravém úhlu. Toto video vám ukáže, jak by to mělo vypadat:

Pokud už se bolesti dostavily, pomohou vám pravidelné strečinky a protahování svalstva, případně konkrétní cviky.

V některých firmách jsou kanceláře vybaveny také moderními „vymoženostmi“, které mají sezení omezit, nebo alespoň člověka více podnítit k pohybu.

Jsou to například vysoko položené stoly na stání (minuta stání spálí 1,36 kalorií, zatímco minuta sezení pouhých 1,02), možnosti aktivit na odreagování (herny, cvičební vybavení), případně oblíbené míče, které umožňují dynamický sed doprovázený mikropohyby. Ty střídavě aktivují jednotlivé svaly kolem páteře.

Jedno z řešení je také cvičení během sezení. Zkuste do něj zakomponovat jemné pohyby – natáhněte si nohu a držte ji co nejvýše několik vteřin. Potom nohy vystřídejte a opakujte alespoň 15krát.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek