16.6 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024
DomůRady a NávodyDarování krve není jen pomoc jiným, přináší benefity i vám

Darování krve není jen pomoc jiným, přináší benefity i vám

Date:

Nenechte si ujít

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Jak se oblékat v roce 2024: Tři klíčové módní trendy, které musíte znát

Módní trendy pro rok 2024 jsou ovlivněny současnou situací...

Cestování s odsávačkou: Tipy a triky

Plánujete cestovat a nechcete přerušit rutinu odsávání mateřského mléka?...

Oblíbené čínské e-shopy

S rostoucím propojením světové ekonomiky se stále více lidí...
- Komerční sdělení -časopis

Hlavní motivací dárců krve je pomoc jiným, ale sami pomáhají svému zdraví.

Životní styl dárců
Celosvětově je za rok různým pacientům podáno více než 26,5 milionu jednotek transfúzních léků.

Oběti úrazů a nehod, lidé podstupující operace, pacienti léčící se na leukémii, nádorová onemocnění či onemocnění krevních buněk, ti všichni potřebují krev. Darováním krve však nepomáháme jen jiným, ale také sobě.

\“Při darování provádíme odběr přibližně čtyři sta padesát mililitrů krve, takže dárce, který chodí darovat pravidelně, je pak na takové krevní ztráty zvyklý, ať už k nim dojde při havárii, úrazu nebo operacích,\“ popisuje bezprostřední benefit dárcovství Nataša Chovancová z Národní transfúzní.

Kromě toho se před odběrem provádí několik vyšetření, aby se zjistilo, zda je dárce vhodný. Jedním ze základních parametrů je vyšetření krevního obrazu, vyšetřuje se jaterní enzym ALC, zjišťuje se krevní skupina, provede se pohovor s lékařem.

Dárce tedy projde jako kdyby preventivní prohlídkou a další testy následují i po odběru, který trvá do deseti minut.

„Po odběru mají lidé většinou pocit jako po běhu či jiném sportu, nastává vyplavení hormonu štěstí, přichází lehká euforie, že „jsem to zvládl a pomohl někomu.“

Jsou dárci, kteří se po třech měsících vysloveně domáhají dalšího odběru.

„Velmi často se setkáváme s tím, že se z dárcovství stává životní styl. Dárce sám během života dbá na kvalitní stravu, dostatek tekutin, vyhýbá se zbytečným lékům, alkoholu, drogám, je to o jeho zodpovědnosti,“ dodává Nataša Chovancová.

Jak a kdy darovat krev
Dárcem krve může být zdravá osoba od osmnácti do šedesáti let. Pokud však někdo pravidelně daruje krev, tak se hranici posouvá na pětašedesát let.

Dalším předpokladem je hmotnost nad padesát kilogramů. „Samozřejmě, jsou vyloučeny osoby, které trpí závažnými onemocněními, jejich seznam je na naší webové stránce. Kromě trvalé nemožnosti darovat krev, jsou však i dočasná omezení, například těhotnost, laktace, menstruace, tetování nebo piercing, které dárce vyřazují na určitou dobu,“ upozorňuje Nataša Chovancová.

Na darování je třeba přijít odpočatý, ne nalačno, ale po lehké snídani. Ideální je dát si rohlík, džem, med, ovoce nebo ovocné šťávy, případně trochu zeleniny, je třeba být také dostatečně zavodněn.

Dvanáct hodin před odběrem by se nemělo kouřit ani pít alkohol. Po oboru je důležité vypít spoustu vody, která obsahuje dostatek minerálů.

Muži a ženy
Častěji mohou krev darovat muži. „Od mužů bereme krev čtyřikrát do roka s intervalem tří měsíců, u žen jen třikrát do roka.

Mají nižší hodnoty červeného krevního barviva, což je způsobeno i pravidelnými měsíčními krevními ztrátami během menstruace,“ tvrdí Nataša Chovancová.

V naší oblasti převažují muži jako dárci krve, tvoří asi sedmdesát až pětasedmdesát procent ze všech dárců, přičemž je možná regionální odchylka.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek