10.1 C
Brno
Neděle, 2 dubna, 2023
DomůZdravíHledáte jógu bez esoteriky? Zkuste power jógu

Hledáte jógu bez esoteriky? Zkuste power jógu

Date:

Nenechte si ujít

Čím nahradit nezdravé potraviny? Sáhněte po prospěšnějších variantách

U možností, jaké nám dnes nabízejí řetězce a obchody...

Zeptali jsme se stomatologa: Dásně na ústupu a jak o ně pečovat

Odhalené zubní krčky nejsou jen estetický defekt. Zachránit chrup...

Darování krve není jen pomoc jiným, přináší benefity i vám

Hlavní motivací dárců krve je pomoc jiným, ale sami...

Kam spějeme v době sedavé? Toto všechno nám hrozí

Lidí bez pohybu narůstá. Pokud chceme zdravou společnost, je...

Přirozený císařský řez – zlatá střední cesta při porodu?

Císařský řez je operace, která má velký zdravotní přínos...
- Komerční sdělení -časopis

Ztráta kilogramů, pevnější svalstvo a redukce stresu. Vyzkoušeli jsme, zda power jóga funguje.

Tradiční jóga je dnes ve fitness světě spíše raritou. Jógová cvičení se rozvětvila do různých moderních směrů, což však není na škodu.

Tak si každý může vybrat druh, který mu vyhovuje. Klasická jógová cvičení jsou spojena převážně s cílem relaxovat, jedná se o filozofii, která se váže i na téma esoteriky a mystiky.

Pokud však patříte spíše ke skeptickým lidem nebo prostě těm, kteří si jen chtějí zacvičit a namísto čaker v těle nacházet svaly a výdrž, vyberte si specifický druh jógy, který se od „duchovna“ odčlenil.

Na jakém principu funguje power jóga?
„Power jóga si z tradiční jógy vytáhla pozice a dechová cvičení, která člověk cvičí a přitom nemusí myslet a řešit nějakou filozofii, jde spíše o cvičení a odpočinek zároveň. Velmi mnoho lidí tvrdí, že to není jóga. Je to spíše jen část balíčku, který pochází z Indie až na to, že množství lidí se „západním“ myšlením vyhovuje. V power józe jsou jógová cvičení, i dechová cvičení, která působí relaxačně a člověk se necítí sešněrován filozofií a tradicemi Indie. Power jóga vznikla jako typ cvičení pro západního člověka, který chce cvičit, odpočívat a formovat postavu,“ říká Vera Foi, spoluzakladatelka sítě studií YoGo v Bratislavě.

Tradice a zvyky v józe samotné se posouvají a vyvíjejí ai to, co bylo tradiční před dvěma sty lety, nemuselo být tradiční před tisíci lety.

Proč si vybrat power jógu?
Chcete-li hubnout postupně a přitom tělo posílit a formovat, tento typ jógy je pro vás ideální.

Zájemci vyhledávají power jógu iz dalšího důvodu. Díky využívání tradičních jednodušších pozic působí jako posilování, ale zároveň velmi účinný strečink.

Pomáhá zbavit se bolestí zad či krku a je příležitostí k socializaci, jelikož jde o skupinové cvičení.

„Klasická jóga se věnuje více strečinkovým cvičením, power jóga obsahuje více silových cviků. V určité fázi cvičení tak dochází ke spalování tuků. Během jedné hodiny se na takovém kurzu může dít spousta věcí s lidským tělem a celé se i jinak cítí. I já jsem si ji vybrala z těchto důvodů. Od šestnácti let jsem bojovala s mírnou nadváhou a zkoušela jsem různé typy cvičení, ale nic mi nepomáhalo tak, jak jsem chtěla. Pak mě oslovila power jóga, najednou jsem na těle cítila i svaly, o kterých jsem ani netušila, že existují,“ vysvětluje Vera Foi.

Jak začít?
Kurzové programy jsou většinou rozděleny podle úrovní zkušeností. Je lepší vybírat si takový typ kurzů, aby se vám nestalo, že přijedete poprvé někam, kde ostatní už cvičí měsíce nebo dokonce roky.

„Když přijde člověk na kurz pro začátečníky, učí se jednotlivé pozice, správné dýchání a zároveň ho sleduje i instruktor, který pak odhadne, kde může být problém nebo kontroluje jeho pohyby. Každý pak postupuje vlastním tempem a začátečnické kurzy si může zopakovat i víckrát, pokud chce,“ vysvětluje Vera z YoGo.

Nedoporučuje začínat s jógou samostatně, doma před televizí. I když si myslíte, že děláte některé pohyby správně, můžete se mýlit a ublížit si.

„Může jít o detail, který výrazně zatíží některé svaly, čímž si můžete poškodit. Instruktoři pomáhají lidem vyhnout se takovým chybám. Jóga jako taková má mnoho pozic, které jsou téměř gymnastickými výkony. Často se stává to, že lidé začnou cvičit jógu a sní o tom, že udělají stojku na hlavě, na rukou nebo jiné krkolomné polohy. Naše úloha, jako instruktory, je zastavit takové chování a ukázat, co je bezpečné a co už ne. Pokud cvičíte jógu nesprávně nebo jdete do velmi extrémních pozic, můžete si spíše ublížit,“ doplňuje certifikovaná trenérka power jógy.

Jak moc je důležitý dech?
Při fyzickém cvičení je dech důležitý obecně. Musíte do těla dostat kyslík, aby svaly mohly fungovat.

„Dýchání při józe většinou slouží k relaxaci. Správného dýchání se dosáhne většinou až po době, kdy už se v jógových pozicích cítíte komfortně. Při power józe dýcháme proto, abychom zvládali jednotlivé pozice, hlubokým a kontrolovaným dechem zároveň relaxujeme,“ vysvětluje instruktorka.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek