Rozvedení rodiče by měli během svátků myslet zejména na pocity dítěte.
Rozvod manželů, kteří mají společné děti, bývá vždy nelehkou životní zkušeností. Naučit se žít v nové formě rodiny musí nejen bývalí manželé, situace je citlivá i pro samotné dítě.
Rozpad rodiny je pro něj zásahem do života v jakémkoli věku, ale čím mladší je, tím komplikovanější může být vysvětlit mu, proč najednou musí fungovat ve dvou domácnostech.
Tento úkol je o něco náročnější během Vánoc. Svátky, které si spojujeme s rodinou a společnými chvílemi, se tak mohou stát zásadním problémem, kde nastoupí smutek, hněv i boj o to, s kým dítě zasedne ke štědrovečernímu stolu.
Dát do pozadí vlastní komfort je vzácnost
„Vánoce jsou emotivně silným svátkem. Největším problémem je neochota rodičů řešit spory kompromisem,“ říká psycholožka Helena Domankušová z Úřadu práce, sociálních věcí a rodiny v Nitře.
Ze své praxe ví, že velká rodičovská zralost, která se projevuje upřednostněním tužeb dítěte před svým vlastním komfortem, se neobjevuje často. „Setkala jsem se ve své praxi s ojedinělým případem, kdy rodiče odložili svůj spor stranou a zaměřili se na vyjádřenou touhu dítěte – mít oba u sebe u jednoho stolu,“ říká.
Jde tak o ideální řešení pro dítě, kterému rodiče naplní pocit, aby byli o Vánocích všichni pohromadě.
Jiným řešením, se kterým se psycholožka potýká, je rozdělení štědrého dne na dvě poloviny. Dítě je tak například od rána do odpoledne u jednoho rodiče a ve druhé části dne u toho druhého.
Soud nebo poradna?
Ne vždy však spolu rodiče po rozvodu vycházejí tak dobře, aby mohli svátky podle přání svých dětí trávit spolu. Co dělat v případě, že se o dítě „perou“ a nevědí se, nebo se nechtějí dohodnout?
„Ten určí i úpravu styku během vánočních svátků, ale může se stát, že ani jeden z rodičů nebude s rozhodnutím spokojen. Nejčastěji je praxe taková, že se děti střídají u rodičů každý druhý rok,“ objasňuje, jak to v rodinách obvykle chodí.
Pokud páry nechtějí řešit věci soudní cestou, mohou využít i poradensko-psychologické služby, například při probíhajícím rozvodu a při určení úpravy styku.
„Na společné konzultaci je prvořadým cílem vést klienty k dohodě, jak po rozvodu bude probíhat péče o jejich dítě, jak dále posilovat jeho vazbu k rodičům a jaká je nejvhodnější úprava styku, která pokryje potřeby dítěte. Ne vždy se to povede a takzvaná zákopová válka, při které se bohužel zbraní stává dítě, pokračuje dál. Důsledky si odnáší ono,“ říká psycholožka.
Štědrý den na dvakrát
Dítěti je v závislosti na konkrétní situaci důležité vysvětlit, že na svátky nemůže být s oběma rodiči, ačkoli by chtělo. I podle psycholožky je obtížné naplnit takovou jeho touhu. Řešení z praxe však dokazují, že se to dá.
„Se vzdáleným rodičem se setkávají na další sváteční den. Následně si u něj společně udělají vánoční večer podruhé,“ uvádí Domankušová.
„Pokud žije dítě v realitě dvou domácností déle a má mnohé věci vysvětlené od obou rodičů, nemá problém vysvětlení o odděleném trávení sváteční večeře přijmout.“
Na druhé straně však psycholožka radí, aby všechny vážné debaty dělali rodiče přímo s dětmi. Myslet by měli v první řadě na jejich potřeby.