10.1 C
Brno
Neděle, 2 dubna, 2023
DomůRodinaZ mladých rostou Youtuberi. Třeba se obávat?

Z mladých rostou Youtuberi. Třeba se obávat?

Date:

Nenechte si ujít

Čím nahradit nezdravé potraviny? Sáhněte po prospěšnějších variantách

U možností, jaké nám dnes nabízejí řetězce a obchody...

Zeptali jsme se stomatologa: Dásně na ústupu a jak o ně pečovat

Odhalené zubní krčky nejsou jen estetický defekt. Zachránit chrup...

Darování krve není jen pomoc jiným, přináší benefity i vám

Hlavní motivací dárců krve je pomoc jiným, ale sami...

Kam spějeme v době sedavé? Toto všechno nám hrozí

Lidí bez pohybu narůstá. Pokud chceme zdravou společnost, je...

Přirozený císařský řez – zlatá střední cesta při porodu?

Císařský řez je operace, která má velký zdravotní přínos...
- Komerční sdělení -časopis

Zeptali jsme se psychologa, do jaké míry by měli rodiče zasahovat do internetové zábavy svých dětí.

„Mladé lidi nezajímá televize, prohlédnou si Youtube,“ prohlásil před třemi lety pro SME nejznámější slovenský Youtuber GoGo. Stále má pravdu, ačkoli za tu dobu se situace na Slovensku výrazně pohnula.

Teenageři a nezřídka i mladší děti do deseti let se od pasivního dívání posunuly k vytváření vlastních vlogů, tedy videí. Sedí před kamerou, vyprávějí zábavné příhody ze života, zpívají, hrají videohry, představují obecenstvu svůj soukromý svět a názory na život.

Každý z nich má k tomu nějaký důvod, kterému starší generace ne vždy rozumí.

„Pro někoho je to možnost, jak ukázat, co ví, pro někoho je to forma vyjádření, možnost využití potenciálu či trávení volného času, jiný chce získat pozornost, úspěch. Jde spíše o fenomén současnosti, který se pojí s obdivem, uznáním či slávou. A právě to jsou věci, po kterých jistým způsobem toužíme všichni,“ vysvětluje pohnutky mladých lidí psycholog Marek Madro.

Videa jsou součástí jejich života
Touha po pozornosti a vyniknutí se týká libovolné věkové kategorie, děti nevyjímaje. Je proto na místě pochopit jejich snahu zaujmout například u svých vrstevníků. Často vidí vzory právě v nejúspěšnějších Youtuberech, kteří je mohou inspirovat k internetové aktivitě tohoto typu.

Marek Madro, který je zároveň i zakladatelem projektu Internetové Poradny pro mladé IPčko.sk, si myslí, že vlogování je dnes běžnou součástí života mladých.

„Ať už aktivním vytvářením nebo pasivním sledováním videí se cítí být v kontaktu s mnoha lidmi. Děti a mladí lidé si díky nahrávání videí o sobě, svých zájmech či běžných věcech, kterými žijí, vytvářejí prostor pro svůj vlastní rozvoj v různých oblastech,“ říká.

Nezakazovat, usměrňovat
Generace Ypsilon neboli takzvané „miléniové děti“ narozené do světa ovlivněného internetem a pokročilými technologiemi se setkávají s virtuálním světem každodenně. O stupeň starší generaci však nejednou rozhořčuje, kolik času tráví u počítačů, tabletů a mobilů. No tak jako na všechno, i na tento fenomén se dá podívat z více úhlů pohledu.

Prvním z nich je jejich vlastní bezpečí na internetu, o kterém děti, které teprve „vhouply“ do teenagerského věku, ne vždy hlouběji přemýšlejí.

„Mladí lidé si vedle mluvení a natáčení svého života nejednou neuvědomují rizika, která natáčení a zveřejňování soukromých informací přináší,“ říká psycholog a dodává, že spíše než zákaz takových aktivit, je důležitá otevřená a podporující komunikace mezi dítětem a rodičem.

„Rodič by měl své dítě usměrnit a upozornit na nebezpečné nebo citlivé informace, o kterých by nemělo mluvit nebo je uvádět na internetu,“ radí.

Výhodou v takovém případě je to, že máma a táta vědí, co jejich dítě dělá online a v případě potřeby ho dokážou včas navést správným směrem. Zároveň může mladý člověk cítit podporu svého rodiče a ochotu pomoci mu, díky čemuž se může upevnit důvěra a vztah mezi nimi.

Příliš mnoho času online
Jiným pohledem na problematiku je kritika příliš brzkého používání moderních technologií a internetu. Pokud si uvědomíme, že natáčení videí, jejich umísťování na Youtube a následné čekání na zpětnou vazbu může mladým lidem zabrat i několik hodin, na místě je otázka, jak dlouho by měli trávit online.

Američtí vědci nedávno zkoumali data z národního průzkumu dětského zdraví a potvrdili odhady rodičů. Zjistili, že u dětí ve věku od 6 do 17 let je velký souvislost mezi délkou času stráveného s digitálními médii a odkládáním jejich povinností. Autorka studie Stephanie Ruest doporučuje rodičům, aby při stanovování limitů pro děti v souvislosti s počítači či tablety mysleli také na dopad na jejich zdraví a chování.

Na základě toho se školním dětem (zhruba ve věku od 5 až 18 let) doporučuje vymezit přesný čas, po který mohou moderní technologie využívat, vysvětlit jim hrozby kyberšikany, obtěžování na internetu či ohrožení jejich soukromí.

Důležité je také vyhnout se digitálním médiím alespoň hodinu před spánkem a děti podněcovat minimálně k hodině fyzické aktivity denně.

Mladí rozvíjejí své schopnosti
Vrátíme-li se zpět k vlogování a zkusíme se zamyslet nad tím, co mladým lidem přináší, nebude tak těžké najít i několik pozitiv. Natáčení videí proto není třeba hned zatracovat.

„Mladí díky nim rozvíjejí své sociální schopnosti včetně komunikační, zkoušejí a učí se různé technické dovednosti. Vlogování podporuje jejich tvořivost, odvahu, vytrvalost a prostřednictvím reakcí a komentářů od známých i neznámých lidí získávají zpětnou vazbu na svou vlastní práci. Vytváří si tak i svůj sebeobraz, svoji hodnotu a sebevědomí,“ jmenuje Marek Madro.

Tvrdí, že psaní blogů či natáčení videí není jen časově, ale nejednou i duševně náročná činnost. A přestože mladý člověk za svou námahu ne vždy získá pouze pozitivní hodnocení, naučí se pracovat s různými i negativními reakcemi okolí. „Vlogování tedy vyžaduje i dost velkou odolnost mladého člověka, aby zvládl přijmout nejen pochvalu, ale i kritiku,“ uzavírá psycholog.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek